معرفی نشر ماه باران

انتشارات ماه باران، با هدف حمایت از صنعت نشر کتاب و کتاب خوانی فعالیت رسمی خود را در مهر ماه 1393 به صورت کاملا مستقل آغاز کرد.ماه باران امیدوار است بتواند آثار ارزشمند و به روزی را در زمینه های گوناگون در اختیار علاقمندان قرار دهد.

انتشارات ماه باران در مهر ۱۳۹۳ با دو رسالت عمده كه اول پر كردن خلا هاي بازار كتاب و توليد آثاري كه ديگر ناشران به دليل سود دهي پايين تمايلي به چاپ و انتشار آن نداشته و دوم استعداد يابي و دادن فرصت به نويسندگان تازه كار است فعاليت خود را آغاز كرده و در راستاي تحقق اين دو رسالت تا كنون اقدام به انتشار آثار زير در شش ماهه اول فعاليت خود نموده است:

الف. دو كتاب شعر با عنوان هاي .... و ..... اثر خانم نيكي فيروزكوهي كه براي اولين بار آثار اين شاعر توسط اين انتشارات در داخل ايران به چاپ رسيد.
ب. كتابچه آموزش پيشگيري از اچ آي وي و ايدز با همكاري انتشارات ترامه كه به طور خاص براي افراد بي سواد و در معرض آسيب ابتلا به اچ آي وي طراحي و چاپ شده كه افتخار رونمايي از اين اثر امروز براي در حصور شما سروران گرامي براي اين انتشارات فراهم شده.
ج. كتابچه آموزش كنوانسيون مربوط به وضعيت پناهندگان كه به طور خاص با هدف انجام مسىوليت اجتماعي و مدني اين انتشارات و براي كمك به همنوع و حمايت از گروه آسيب پذير به چاپ رسيده است كه سخنرانان محترم اين مجلس در مورد اهميت نشر اين كتاب با سخنراني خودشان ما را مستفيض خواهند كرد.
د. كتابچه آموزش راهكارهاي افزايش امنيت فردي تاليف آزاده بهرامجي كه هم اكنون براي دريافت مجوز به وزارت ارشاد تقديم شده. اين كتاب از آثار فاخر ديگريست كه ساليان سال جاي خالي آن در بازار كتاب ديده مي شد ولي متاسفانه هيچ اثري در اين باب در بازار كتاب تاليف نشد. اين كتاب مناسب افراديست كه از جوامع روستايي و شهرهاي كوچك با ضريت امنيت قابل قبول به كلان شهرها و بعضا كشورهاي ديگر مهاجرت كرده و به مهارت هاي محافظت از خود آشنايي ندارند. مطالعه اين كتاب به نوجوانان، والدين، پناهنده ها و افراد مهاجر قويا توصيه مي شود.
ه. كتابچه زندگي دوستدار محيط زيست تاليف آزاده بهرامجي كه به تمام شهروندان آموزش مصرف بهينه انرژي و زندگي دوستدار محيط زيست را آموزش ميدهد.
و.كتابچه آموزش حقوق و وظايف شهروندي تاليف آزاده بهرامجي كه به همه شهروندان حقوقي كه به عنوان شهروند به آنها تعلق ميكيرد و وظايف و مسئوليت هايي كه اين حقوق براي آنها ايجاد ميكند را آموزش ميدهد.
ز. كتاب شعر ؟؟؟؟؟؟؟

واقعيت اين است كه در دنياي كتاب امروز ناشرها بيشتر به دنبال سود دهي بوده و كمتر توجه به توليد آثاري دارند كه مخاطبان آن به دليل محدوديت هاي اقتصادي يا نداشتن فرهنگ مطالعه كمتر حاضر به صرف هزينه خانوار براي تهيه آنها هستند. ماه باران بر اين شعار باور دارد كه به جاي چسبيدن به بازارهاي موجود، براي ارتقا فرهنگ عمومي ناشران بايد به خلق بازارهاي جديد اقدام كرده و احساس نياز را در ذهن مخاطبان خود ايجاد كنند. براي همين هم اقدام به چاپ و سرمايه گذاري بر روي كتاب هايي كرده كه مخاطبان آن بالفعل در بازار كتاب وجود ندارند اما با اندكي اطلاع رساني و تبليغات به يكي از مشتريان خوب بازار كتاب تبديل خواهند شد.

با توجه به اين كه ما امروز براي رو نمايي از دو كتابچه پيشگيري از اچ آي وي ايدز و كتابچه آموزش كنوانسيون مربوط به وضعيت پناهندگان در خدمت شما هستيم دوست دارم الان فرصت اختصاص يافته به انتشارات ماه باران را به معرفي مختصر اين دو اثر اختصاص بدم.
كتابچه آموزش مربوط به پيشگيري از گسترش اچ آي وي و ايدز به صورت چهار رنگ در ..... صفحه و با تيراژ ٣٠٠٠ نسخه به بازار كتاب عرضه شده است. اين اثر همون طور كه در اول عرايضم خدمتتان عرض كردم افراد كم سواد كه مهارت هاي خواندن ضعيفي را دارند هدف قرار داده و به كمك تصوير سازي هاي قوي كه يكي از خصوصيات برجسته اين كتاب است و خانم يگانه بيداريان خالق اين اثرها در مورد چگونگي تصوير سازي اين كتاب براي ما صحبت خواهند كرد، توانسته مطالب آموزشي را به خوبي را به گروه كم سواد منتقل كند.

همچنين، كتابچه آموزش كنوانسيون مربوط به وضعيت پناهندگان در .... صفحه به صورت دو رنگ و براي گروهي طراحي شده كه به دليل كم سوادي توانايي فهم وضعيت حقوقي خود را نداشته و نياز دارند حقوق آنها به زبان ساده و خودماني به آنها آموزش داده شود. ( اگر توضيحات ديكري را دوست داري ميتواني اضافه كني) البته خانم آزاده بهرامجي در مورد اين دو كتاب توضيحات كاملي را در اختيار ما قرار خواهند داد.

ماه باران اميدوار است دست اندركاران، مسئولين و نهادهايي كه پاسخ به بحران ايدز و پناهندگي را در دستور كار خود قرار دارند با سفارش، خريد و توضيع گسترده اين كتاب ها رسالت ماه باران را تكميل كرده و اين كتاب ها را به دست مخاطبين واقعي آنها رسانده و علاوه بر حمايت از بازار نشر و چاپ كتاب، به نياز گروه هاي آسيب پذير پاسخ دهند.

با سپاس فراوان از اين كه حوصله كرديد و به عرايض من گوش داديد.